1.6k views
4 votes
What is the volume of an object with a density of 7.73 g/cm^3, and a mass of 5.40 x 10^2 g?

2 Answers

4 votes
m/v=d > v=d*m
d= 7.73 g/cubic cm
m= 540 grams
v=7.73*540

volume is 4174.2
User Alex Sasnouskikh
by
7.4k points
1 vote

Answer:

Volume of the object is,
V=69.85\ cm^3

Step-by-step explanation:

It is given that,

Mass of the object,
m=5.4* 10^2\ g

Density of the object,
d=7.73\ g/cm^3

Let V is the volume of the object. We know that the mass divided by volume of any material is called its density. The mathematical relation is given by :


d=(m)/(V)


V=(m)/(d)


V=(5.4* 10^2\ g)/(7.73\ g/cm^3)


V=69.85\ cm^3

So, the volume of the object is
V=69.85\ cm^3. Hence, this is the required solution.

User Yerry Huntry
by
6.9k points