We know that by Hooke's Law,
F = kx; where F is the net force on the spring, k is the spring constant and x is the extension.
We are told that all the springs have the same spring constant as the first, so we first calculate its spring constant.
F = ma = 4.1 × 9.81
= 40.2 Newtons
k = 40.2 ÷ 0.13
k = 309 Newtons / m
Now, for the spring under consideration, the mass is
m2 = 12.3 kg
The net force will be the difference of the downward force of the mass's weight and the upward force of the elevator. Thus,
F = 12.3 × 9.81 - 12.3 × 4.2
F = 69 Newtons
x = 69 ÷ 309
x = 0.22 m = 22 cm