13.3k views
3 votes
If a $1000 computer is marked off 35%, what is the sale price?. A). $300. Eliminate. B). $350. C). $650. D). $1350

User Sytolk
by
7.9k points

2 Answers

5 votes
To solve this question all you would need do is multiply the price of the computer which is $1000 to the percentage of which it is discounted by - 35%. Then subtract the 2 values together to find the sale price.

$1000 • 35%
$1000 • 0.35
$350.

$1000 - $350 = $650.

The sale price of the computer is C. $650
User Ahmad Hassan
by
7.4k points
2 votes
C
1000 * 0.35 = 350
1000 - 350 = $650
User Mtreit
by
7.4k points