127k views
4 votes
A sailboat has a mast that holds a triangular sail.The sail has a base of twelve meters and a height of nine meters. The cost of the sail is $15 per square meter. What will it cost to make the sail?

2 Answers

5 votes

Answer:

.

Explanation:

User Shrikant Shetty
by
6.3k points
3 votes
First since it is a triangle and it says meter square that means its an area
so the area is 1/2hb h stands for height and b stands for base
so
a=1/2bh
a=1/2(12)(9)
a=1/2(108)
a=54m^2

It says the cost of sail is $15 per square meter
so
$15*54
=$810

Why times by 54 because if 1 piece is $15 how about 54pcs?
thats why we will multiply it
User Maghoumi
by
7.1k points