Answer: The answer above is actually incorrect, the answer is that each item was of Tanya's was $9, and each item of Tony's was $6.75.
Explanation:
So, the answer above says that it was $7.65 per item, but if we run that number through the equation, it proves false:
(Using x as the cost of one of Tanya's items)
3x = 4(x-2.25)
3*7.65 = 4(7.65 - 2.25)
22.95 = 4 * 5.4
22.95 does not equal 21.6, so this is false.
All of the steps they took were correct, but at one point, they accidentally put 2.55 instead of 2.25, so let's now test $9.
3x = 4(x-2.25)
3*9 = 4(9-2.25)
27 = 4 * 6.75
27 = 27
So, the cost of each of Tanya's items were $9 each, so let's find Tony's per item cost:
We know from the equation that x - 2.25 = T (T representing per item cost for Tony)
9 - 2.25 = 6.75
Let's run through this one more time:
3*9 = 4 * 6.75
27=27