163k views
14 votes
Work out the PED for each, and comment on your result. The price of a smartphone is currently £200, and the quantity demanded is 4m. Next year the price falls to £180 and the quantity demanded rises to 6m. The price of pens today is £1, and the quantity demanded is 1m. Next year the price rises to £1.10 and the quantity demanded falls to 950,000. The price of a daily newspaper today is £1.50p, and the quantity demanded is 2m. Next year the price falls by 30p and the quantity demanded rises to 2.2m Question 2

User Fivebob
by
6.9k points

1 Answer

10 votes

Answer:

a.) PED = 5

b.) PED = 5

c.) PED = 0.05

Explanation:

Here , PED = Price elasticity of demand

a.)

Given - The price of a smartphone is currently £200, and the quantity demanded is 4m. Next year the price falls to £180 and the quantity demanded rises to 6m.

PED = (Change in quantity demanded)×
(Initial Price)/(Initial Quantity demanded)

Now,

Change in quantity demanded =
(6 - 4)/(180 - 200) =
(2)/(20) = (1)/(10)

⇒PED =
(1)/(10)×
(200)/(4) = 5

b.)

Given -The price of pens today is £1, and the quantity demanded is 1m. Next year the price rises to £1.10 and the quantity demanded falls to 950,000.

Change in quantity demanded =
(1000000 - 950000)/(1.10- 1) =
(50000)/(0.10) = 500000

⇒PED =
500000×
(1)/(1000000) = 5

c.)

Given -The price of a daily newspaper today is £1.50p, and the quantity demanded is 2m. Next year the price falls by 30p and the quantity demanded rises to 2.2m

Change in quantity demanded =
(2.2 - 2)/(30 - 1.50) =
(0.2)/(28.50) = (20)/(2850) = (2)/(285)

⇒PED =
(2)/(285)×
(1.50)/(2) =
(15)/(2850)=
(1)/(190) = 0.005

User Omer Iqbal
by
7.0k points