57.3k views
5 votes
There are 32 ounces of water in a glass.Someone drinks 55% of the water. How many ounces of water is left

User Tmdesigned
by
6.8k points

2 Answers

5 votes
55% of 32 ounces is 17.6. this means 32-17.6=14.4 ounces left
User Lefticus
by
7.5k points
3 votes

First, count how much is 55% from 32 ounces:

32 ounces - 100%

x ounces - 55%.

Mathematically you can write proportion:


(32)/(x)=(100)/(55) ,\\ \\ x=(32\cdot 55)/(100) =17.6.

Then you know that 17.6 ounces was drunk and you can calculate how much water left:

32-17.6=14.4

Answer: left 14.4 ounces of water.

User Gracy
by
7.0k points