2.2k views
4 votes
A projectile is thrown upward from the ground at 420 ft/sec. Develop the position function using the definition above. At what time is the projectile the farthest from the ground?

User Mevatron
by
6.7k points

1 Answer

6 votes
Given,
initial velocity (
v_(i)) = 420 ft/s

We know,
final velocity (
v_(f)) = 0 ft/s

acceleraction (a) = g = -9.8 m/s²
= -32.152231 ft/s²

time (t) = ?

Now,
we know,

{v_(f)}^2 = {v_(i)}^2 +2ad \\\\ {v_(f)}^2 - {v_(i)}^2=2ad \\\\ d = \frac{{v_(f)}^2 - {v_(i)}^2}{2a} \\\\ d = (0^2 - 420^2)/(2(-32.152231)) \\\\ \boxed{d = 2743.20~ft.}

Now, lets find time taken to reach the height,


v_(f) = v_(i) +at \\\\ 0=420 +( -32.152231)(t) \\\\ -420=-32.152231(t) \\\\ (-420)/(-32.152231) = t \\\\ 13.06~s = t \\\\ \boxed{t = 13.06 ~s}

∴ The porjectile is farthest form the ground at t = 13.06 seconds.
∴ The highest it goes is 2743.20 feet.

User Matteo V
by
7.2k points