140k views
0 votes
Whats the reference angle for 11π/6? explain why

2 Answers

3 votes
The reference angle of something is its angle measure in the first quadrant.
angle is in the fourth quadrant
2 pi - 3pi/6
3pi/2 radians and that is your reference angle.
hope this helps
User Jazzee
by
7.9k points
5 votes
x = 11π / 6 = 330 °
To find the reference angle for angle in Quadrant IV the formula is:
α = 360° - x
α = 360° - 330° = 30°
Answer:
The reference angle is 30° or π/6.
User Dhrumil Shah
by
6.9k points