71.5k views
3 votes
A jet travels 460 miles in 2 hours. Atb this rate , how far could the jet fly in 9 hours? what is the rate of speed of the jet ?

User Chburd
by
7.1k points

1 Answer

5 votes
Speed of the jet = 460/2 miles/hour = 230 miles/hour.
In 9 hours, the jet can fly = 9×230 miles = 2070 miles.
User Jackson
by
6.7k points