141k views
2 votes
Suppose all of the apples have a mass of 0.10 kg. if one of the apples in the bowl (c) is 1.0 meter above the ground, what is its potential energy?

0.10 j
9.8 j
0.98 j
1.0 j

2 Answers

1 vote
Potential energy:
E p = m * g * h, where m = 0.10 kg, g = 9.81 m/s², h = 1.0 m;
E p = 0.10 kg * 9.81 m/s² * 1.0 m = 0.981 J ≈ 0.98 J
Answer:
C ) 0.98 J
User Alexey Shiklomanov
by
6.8k points
3 votes
potential energy is P = mass*gravity*height
given this

0.10kg * 9.81 * 1 = 0.981 ≈ 0.98 j
User Anil Kesariya
by
7.2k points