menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Suppose all of the apples have a mass of 0.10 kg. if one of the apples in the bowl (c) is 1.0 meter above the ground, what is its potential energy? 0.10 j 9.8 j 0.98 j 1.0 j
asked
Feb 11, 2017
141k
views
2
votes
Suppose all of the apples have a mass of 0.10 kg. if one of the apples in the bowl (c) is 1.0 meter above the ground, what is its potential energy?
0.10 j
9.8 j
0.98 j
1.0 j
Mathematics
high-school
Marcelo Glasberg
asked
by
Marcelo Glasberg
6.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
Potential energy:
E p = m * g * h, where m = 0.10 kg, g = 9.81 m/s², h = 1.0 m;
E p = 0.10 kg * 9.81 m/s² * 1.0 m = 0.981 J ≈ 0.98 J
Answer:
C ) 0.98 J
Alexey Shiklomanov
answered
Feb 12, 2017
by
Alexey Shiklomanov
6.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
potential energy is P = mass*gravity*height
given this
0.10kg * 9.81 * 1 = 0.981 ≈
0.98 j
Anil Kesariya
answered
Feb 17, 2017
by
Anil Kesariya
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org