107k views
4 votes
A 12-pack of 8-ounce juice boxes cost $5.40 how much would an 18-ounce of juice boxes cost if it is a proportionate price??

A. $9.40 B. $8.10 C $3.60 D. $12.15

2 Answers

3 votes
The answer is (D) $12.15
User Rphv
by
8.2k points
4 votes

Answer:

The correct answer is B. 18 packs of juice boxes would cost $8.10.

Explanation:

To get the answer to this question we must calculate the cost per unit of each pack of juices: if 12 packs cost $ 5.40, each unit will be worth $ 0.45 (5.4 / 12), therefore, to know the cost of 18 packs we must multiply the price per unit ($ 0.45) for the total amount of packs (0.45 x 18), which gives a total of $ 8.10. This, therefore, would be the price for the 18 packs.

User Jan Van Looveren
by
7.7k points