76.5k views
4 votes
Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?

2 Answers

4 votes
One way to find out which bag is better to buy is to find out how much is 1 pound worth in both situations. So we have to divide the prices of 8 pound bag by 8 and 4 pound bag by 4:

$7.40 ÷ 8 = $0.925 per pound
$5.38 ÷ 4 = $1.345 per pound

1.345 > 0.925, so it's better to buy 8-pound bag


User CrApHeR
by
8.5k points
6 votes

Find how much cost one pound of dog food.

  • If Abby can buy an 8 pound bag of dog food for $7.40, then one pound costs $7.40:8=$0.925;
  • If Abby can buy a 4 pound bag of dog food for $5.38, then one pound costs $5.38:4=$1.345.

As you can see $0.925<$1.345, then the better buy is an 8 pound bag of dog food for $7.40, because the price for one pound is less.

User Alexandr Tatarinov
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.