69.6k views
4 votes
If 1000. mL of linseed oil has a mass of 929 g, calculate the density of linseed oil.

2 Answers

2 votes
1g=(1/0.929)mL
15g=(1/0.929)x15mL=16.146mL
User Quill
by
7.7k points
4 votes

Answer: 0.92 g/ mL

Step-by-step explanation:

We know that the formula to calculate the density is given by :-


\text{Density}=\frac{\text{Mass}}{\text{Volume}}

We are given that the volume of linseed oil is = 1000mL

Mass of linseed oil = 920 g

Then, the density of linseed oil is given by :-


\text{Density}=(920)/(1000)\\\\\Rightarrow\ \text{Density}=0.92\ g/ml

Hence, its density of linseed oil = 0.92 g/ mL.

User Osmond
by
6.9k points