menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At a wholesale club, you can buy packages of 6 bottles of shampoo for $14.10. A drugstore is offering the same shampoo this week for $4.50 for 2 bottles. Which is the better buy?
asked
Dec 7, 2017
3.4k
views
2
votes
At a wholesale club, you can buy packages of 6 bottles of shampoo for $14.10. A drugstore is offering the same shampoo this week for $4.50 for 2 bottles. Which is the better buy?
Mathematics
high-school
Paul Lefebvre
asked
by
Paul Lefebvre
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
the 14.10 dollars is the better bet
Jensey
answered
Dec 9, 2017
by
Jensey
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$14.10 divided by 6 would be $2.35 per bottle
$4.50 divided by 2 would be $2.25 per bottle
So the shampoo sold by the drug store would be the better buy.
Santhosh Joseph
answered
Dec 14, 2017
by
Santhosh Joseph
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 12, 2016
151k
views
The wholesale price of perfume was 6 dollars and 3 cents. Today a new price increase of 6 cents per bottle was announced. If Janice Reese purchases 6 bottles for her drugstore, what will be her total cost?
Mcrumley
asked
Oct 12, 2016
by
Mcrumley
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
151k
views
asked
Mar 11, 2018
176k
views
A drug store sells a drug costing $85 for $112 and a drug costing $175 for $238. What the drugstore pays for the drug is called the wholesale price (C) and the amount they sell it for is called the retail
Anson
asked
Mar 11, 2018
by
Anson
9.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
176k
views
asked
Oct 9, 2017
102k
views
The local drugstore is offering 15% off the normal price for a 16-pack of AAA batteries. If a 16-pack of AAA batteries is normally $9.99, what would be the sale price
Pavan Teja
asked
Oct 9, 2017
by
Pavan Teja
7.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
102k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org