93.3k views
3 votes
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User Kathi
by
8.1k points

1 Answer

2 votes

The correct answer is: $10.5

Step-by-step explanation:

4 muffins are of $3.50

1 muffin is of
(\textdollar3.50)/(4) =(7)/(8) = \textdollar0.875

1 dozen (12 muffins) is of
\textdollar0.875 * 12 = $10.5 (answer)

User Aprilmintacpineda
by
8.7k points

No related questions found