93.3k views
3 votes
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?

User Kathi
by
7.8k points

1 Answer

2 votes

The correct answer is: $10.5

Step-by-step explanation:

4 muffins are of $3.50

1 muffin is of
(\textdollar3.50)/(4) =(7)/(8) = \textdollar0.875

1 dozen (12 muffins) is of
\textdollar0.875 * 12 = $10.5 (answer)

User Aprilmintacpineda
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories