Answer:
(a) Blood in the body is 77*65 = 5005 ml
(b) On average, mass of blood does the heart pump with each heart beat is 68.9 g
Explanation:
Given : At a resting pulse rate of 77 beats per minute, the human heart typically pumps about 65 mL of blood per beat. Blood has a denstity of 1060 kg / m3. Circulating all of the blood in the body through the heart takes about 1 min for a person at rest
To Find: (a) How much blood is in the body?
(b) On average, what mass of blood does the heart pump with each heart beat?
Solution :
Since we are given that heart beats per minute =77
And Heart pumps about 65 mL of blood per beat
(a) So, blood in the body is 77*65 = 5005 ml
Since mass = volume * density
⇒ so, mass of blood does the heart pump with each heart beat = volume * density
⇒mass =


Thus 65 ml =

⇒mass =

⇒mass =

⇒mass =

⇒mass =

⇒mass =

⇒mass =

(b) On average, mass of blood does the heart pump with each heart beat is 68.9 g