64.6k views
2 votes
What is the unit price for the cans of lemonade at each of the store 24packs 2 for 9 12packs 4 for 10 12packs 3 for 9

User TheBootroo
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:24 packs (2 for 9):

9/2=4.5 per pack

4.5/24=.1875 (round to .19 per can)

From which store should you shop in.

From shop smart 24packs 2for $9

User Eilish
by
7.4k points
2 votes
24 packs (2 for 9):
9/2=4.5 per pack
4.5/24=.1875 (round to .19 per can)

12 packs (4 for 10):
10/4=2.5 per pack
2.5/12=.2083 (round to .21 per can)

12 packs (3 for 9):
9/3=3 per pack
3/12=.25 per can.
User Nesinor
by
7.6k points