53.1k views
3 votes
To raise money for new uniforms, the band boosters sell t-shirts and hats. The cost and sale price of each item is shown. The boosters spend a total of $2,000 on T-shirts and hats. They sell all of the merchandise, and make $3375. How many T-shirts did they sell?

User Wickund
by
7.2k points

1 Answer

4 votes
Found the problem:
Item Cost Sales Price
T-shirt 6 10
hats 4 7

Let x = t-shirts, y = hats

6x + 4y = 2,000
10x + 7y = 3,375

4y = 2000 - 6x
y = 2000/4 - 6x/4
y = 500 - 3x/2

10x + 7y = 3,375
10x + 7(500 - 3x/2) = 3,375
10x + 3500 - 21x/2 = 3,375
10x - 10.5x = 3,375 - 3500
-0.5x = -125
-0.5x / -0.5 = -125/-0.5
x = 250 shirts

They will need 250 shirts.
User Joss Baron
by
6.6k points