35.4k views
4 votes
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $29.56. What is the unit price of the pairs of gloves?

User Schorsch
by
8.7k points

1 Answer

6 votes
5.91 dollars per pair of gloves
User Ivan Porkolab
by
7.6k points

Related questions

1 answer
5 votes
177k views
2 answers
0 votes
108k views
2 answers
0 votes
211k views