99.2k views
4 votes
Which is the better buy 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07

1 Answer

5 votes
First we find the average cost per pound...
(7n)/7 = ($8.47)/7 = $1.21 per pound
(9n)/9 = ($11.07)/9 = $1.23 per pound

$1.21 is the cheapest price per pound, so 7 pounds for $8.47 is a better buy

Answer = 7 pounds for $8.47 is the best buy
User Vikram Biwal
by
9.2k points

No related questions found