104k views
1 vote
Write each rate as a unit rate. $2 for 5 cans of soup.

User Monster
by
8.6k points

1 Answer

4 votes
If you would like to write each rate as a unit rate, you can do this using the following steps:

$2 ... 5 cans of a soup
$1 ... x cans of a soup = ?

2 * x = 5 * 1
2 * x = 5
x = 5 / 2
x = 2.5 cans of a soup per $1

$2 ... 5 cans of a soup
$x = ? ... 1 can of a soup

2 * 1 = 5 * x
2 = 5 * x
x = 2 / 5
x = $0.4 per 1 can of a soup
User Zachary Newman
by
8.8k points

No related questions found