173k views
5 votes
What is the mass of 4.92×1021 platinum atoms?

User Manubkk
by
7.0k points

2 Answers

1 vote
If 195g Pt ----- contains -------- 6,02×10²³
so x ----- contains -------- 4,92×10²¹


x=(4,92*10^(21)*195g)/(6,02*10^(23))\approx 195,4*10^(-2)g=1,954g
User Roy Lin
by
7.5k points
7 votes

Answer:

1.593 grams is the mass of
4.92* 10^(21) platinum atoms.

Step-by-step explanation:


N=n* N_A


m=n* M

Where:

N = Number of particles / atoms/ molecules

n = Number of moles

m = mass of sample

M = Atomic mass


N_A=6.022* 10^(23) mol^(-1) = Avogadro's number

We have:

Atoms of platinum = N =
4.92 * 10^(21)

Moles of platinum = n =?


n=(N)/(N_A)=(4.92* 10^(21))/(6.022* 10^(23) mol^(-1))

n = 0.008170 moles

Mass of N platinum atoms = m

Atomic mass of the platinum atom = m = 195 g/mol


m=0.008170 mol* 195 g/mol=1.593 g

1.593 grams is the mass of
4.92* 10^(21) platinum atoms.

User Amnezjak
by
6.8k points