menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. what is the price per kilogram?
asked
Nov 25, 2017
228k
views
4
votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. what is the price per kilogram?
Mathematics
high-school
Harsh Sanghani
asked
by
Harsh Sanghani
9.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
This is a division problem so $27 divided by 4.5 will equal to the answer of, $6/kg.
Kunj Kanani
answered
Nov 28, 2017
by
Kunj Kanani
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The price per kiligram us 6 dollars
Thembi
answered
Dec 2, 2017
by
Thembi
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 27, 2018
216k
views
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram
Nambvarun
asked
Feb 27, 2018
by
Nambvarun
8.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
216k
views
asked
Feb 13, 2018
122k
views
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
PermaNoob
asked
Feb 13, 2018
by
PermaNoob
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
122k
views
asked
Oct 12, 2019
214k
views
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
Dlrust
asked
Oct 12, 2019
by
Dlrust
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
214k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org