228k views
4 votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. what is the price per kilogram?

2 Answers

7 votes
This is a division problem so $27 divided by 4.5 will equal to the answer of, $6/kg.
User Kunj Kanani
by
8.6k points
3 votes
The price per kiligram us 6 dollars
User Thembi
by
7.6k points

Related questions

2 answers
0 votes
216k views
2 answers
3 votes
122k views
1 answer
5 votes
214k views