185k views
4 votes
a 2-pound box of spaghetti costs $2.50. philip says the unit cost is 2/2.50=$0.80 per pound.explain his erro

User StefanLdhl
by
6.6k points

1 Answer

6 votes
he has to bring the 8 to the hundrends place
User Insomiac
by
7.4k points