185k views
5 votes
the density of gold is 19/gcm cubed. What would be the mass of a cube of gold that measures 2cm in length? Show ALL YOUR WORK

User Camdixon
by
6.8k points

1 Answer

4 votes
find volume
vcube=side^3
side=2
vcube=2^3=8cm^3

19 grams per cm^3
19 times 8=152 grams
User Matt Urtnowski
by
6.1k points