155k views
4 votes
How many grams of ammonia are formed when 5.36g of nitrogen reacts with hydrogen

User Ololo
by
8.0k points

1 Answer

3 votes
Molar mass :

NH3 = 17.0 g/mol
N2 = 28.0 g/mol

N2 + 3 H2 = 2 NH3

28.0 g N2 -------------- 2 x 17.0 g NH3
5.36 g N2 ------------- ?? ( mass of ammonia )

5.36 x 2 x 17.0 / 28.0 =

182.24 / 28.0 => 6.508 g of NH3

hope this helps!




User Pcbabu
by
7.8k points