83.5k views
1 vote
During a lab activity, students calculate the density of an element to be 7.78 g/cm3. The density listed on the periodic table is 7.13 g/cm3. Calculate the percent error and identify the element.

User Harmelodic
by
7.4k points

2 Answers

4 votes
7,13+x*7,13=7,78

7,78-7,13=7,13x

0,65=7,13x

0,09=x

Percentage error = 9%
Element: Zn
User Quinmars
by
7.8k points
0 votes

Answer:

Percent error = 9.12 %

The element is zinc

Step-by-step explanation:

The percent error can be calculated using the formula:

%error =
(|Accepted Value - Experimental Value|)/(AcceptedValue) * 100%

%error =
(7.78-7.13)/(7.13) * 100 % = 9.12%

To identify the element we need to look in the periodic table for any element that has such a density. In this case it's zinc, Zn.

User Pinglock
by
7.2k points