165k views
19 votes
A rental car company charges $68.64 per day to rent a car and $0.12 for every mile driven. Jaxon wants to rent a car, knowing that: • He plans to drive 500 miles. • He has at most $210 to spend. What is the maximum number of days that Jaxon can rent the car while staying within his budget?​

1 Answer

8 votes

Answer:

2 days

Explanation:

According to the problem, calculations of given data are as follows,

Rental charges per day = $68.64

Rental per mile = $0.12

Total miles = 500

Total spend = $210

Let number of days = X

So, we can find number of days by using following equation,

($68.64 × X ) + ( $0.12 × 500) = $210

$68.64 X + $60 = $210

$68.64 X = $210 - $60

$68.64 X = $150

X = $150 ÷ $68.64

X = 2.18 or 2 Days

User Tgdavies
by
6.6k points