198k views
5 votes
If 20.0g of MgSO4⋅7H2O is thoroughly heated, what mass of anhydrous magnesium sulfate will remain?

User Nejc Sever
by
6.9k points

2 Answers

3 votes

Final answer:

Upon heating 20.0g of MgSO4·7H2O, 9.75g of anhydrous magnesium sulfate will remain after the water has been removed.

Step-by-step explanation:

The mass of anhydrous magnesium sulfate that will remain after heating 20.0g of MgSO4·7H2O can be calculated by first determining the molar mass of MgSO4 and the molar mass of MgSO4·7H2O. The molar mass of MgSO4 is the sum of the atomic masses of magnesium (Magnesium sulfate = 24.305 g/mol), sulfur (32.06 g/mol), and four oxygens (4 × 16.00 g/mol), which equals 120.37 g/mol. The molar mass of MgSO4·7H2O is the molar mass of MgSO4 plus seven times the molar mass of water (7 × 18.015 g/mol), totalling 246.48 g/mol. To find the mass of anhydrous MgSO4 in the hydrated compound, we use the ratio of the molar mass of MgSO4 to the molar mass of MgSO4·7H2O:

(120.37 g/mol MgSO4 / 246.48 g/mol MgSO4·7H2O) × 20.0 g MgSO4·7H2O = 9.75 g MgSO4.

User Tim Raynor
by
7.3k points
3 votes

Answer: 9.8g

Step-by-step explanation:

The calculation is based on the fact that all the water in the molecule will be removed.

i will, then, calculate the mass of water removed and then subtract it from the original 20.0 g of sample.

You can do that following these steps.

1) Calculate the number of moles of the hydrated magnsium sulfate, MgSO₄⋅7H₂O

number of moles = mass in grams / molar mass

The molar mass of MgSO₄⋅7H₂O is calcualted from the atomic mass of each atom times the number of atoms in the formula:

molar mass = 24.305 g/mol + 32.065 g/mol + 4×15.999g/mol + 7×2×1.008g/mol + 7×15.999 g/mol = 246.471 g/mol

⇒ moles of MgSO₄⋅7H₂O = 20.0g / 246.471 g/mol = 0.0811 moles

2) Calculate the number of moles of water, using the ratio from the chemical formula:

7 moles H₂O / 1 mol MgSO₄⋅7H₂O = x / 0.0811 mols MgSO₄⋅7H₂O

⇒ x = 0.0811 × 7 moles H₂O = 0.568 moles H₂O

3) Convert moles of H₂O to grams:

number of moles = mass in grams × molar mass = 0.568 moles × 18.015 g/mol = 10.2 g

4) Hence the mass remaining is 20.0g - 10.2g = 9.8g

User Sefier Tang
by
7.5k points