222k views
5 votes
Micheala drives 825 miles to Cali the trip takes her 17 hours she uses 38 gallons of gas on the trip which costs her $125 find her speed find her gas mileage find the unit price she paid for gas

User Ramtam
by
7.6k points

1 Answer

3 votes
48.53 mph
21.71 MPG
$3.29 per gallon
User Jahanzeb Farooq
by
7.8k points