menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Micheala drives 825 miles to Cali the trip takes her 17 hours she uses 38 gallons of gas on the trip which costs her $125 find her speed find her gas mileage find the unit price she paid for gas
asked
Oct 19, 2017
222k
views
5
votes
Micheala drives 825 miles to Cali the trip takes her 17 hours she uses 38 gallons of gas on the trip which costs her $125 find her speed find her gas mileage find the unit price she paid for gas
Mathematics
middle-school
Ramtam
asked
by
Ramtam
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
48.53 mph
21.71 MPG
$3.29 per gallon
Jahanzeb Farooq
answered
Oct 23, 2017
by
Jahanzeb Farooq
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 8, 2018
88.2k
views
Micheala mixed peanuts and almonds. · Micheala can buy 3 pounds of peanuts for a total cost of $8.70. · The cost per pound for almonds is 80% more than the cost per pound for peanuts. · Micheala bought
Medo Medo
asked
Oct 8, 2018
by
Medo Medo
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
88.2k
views
asked
Nov 9, 2022
196k
views
Micheala pays her cell phone service provider $19.95 per month for her service plan and 15 cents per minute. In June, her phone bill is $127.95. How many minutes did micheala use in June
Vineet Shukla
asked
Nov 9, 2022
by
Vineet Shukla
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
196k
views
asked
May 6, 2019
182k
views
Autumn drives 825 miles to Florida. The trip takes her 17 hours. She uses 38 gallons of gas on the trip, which cost her $125. Find her speed. Find her gas mileage. Find the unit price she paid for gas.
M Afham
asked
May 6, 2019
by
M Afham
8.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
182k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity