218k views
2 votes
1 pound 4 ounces of Ribeye for $4.99 or 2 pounds 6 ounces of Filet Mignon for $9.75. What is the better deal?

User Angfreak
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

1 lb 4 oz of Ribeye for 4.99.

Explanation:

1 ounce of Ribeye costs $0.25

1 ounce of filet Mignon costs $0.30

(There are 16 ounces per pound)

20 oz = 4.99 --> 4.99/20 = 0.2495

38 oz = 9.75 --> 9.75/38 = 0.2565789474

User Ryan Gray
by
8.1k points

Related questions

1 answer
3 votes
135k views
1 answer
3 votes
100k views
1 answer
2 votes
63.3k views