Answer:
c. Broker P will charge $184.38 less than Broker Q
Explanation:
Total number of shares bought = 500
Price of 1 share = $18.75
So, total price of 500 shares =

Broker P :
He charges a commission of $8.50 for every ten shares of stock. So, his commission here becomes:

He will charge $425.
Broker Q:
He charges a fee of $65.00 for every thousand dollars bought or sold.
Now, the shares are bought for $9375 which means $9000+375 shares.
His commission becomes :
+

= 585+24.375 = $609.375
He will charge $609.375
Difference between the charges of both the brokers :
=
=184.375 ≈$184.38
Hence, option C is correct.