216k views
3 votes
A grocer wants to make a 10-pound mixture of cashews and peanuts that he can sell for $3.64 per pound. If cashews cost $5.80 per pound and peanuts cost $2.20 per pound, how many pounds of each must he mix?

User DTharun
by
7.8k points

1 Answer

3 votes
16 ounces in a pound
2.40 for 3 ounces
16 divided by 3 = 5.333

12.8
Approx $12.80 for 1 pound of cinnamon
User Mable John
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories