198k views
1 vote
What is the volume of nitrogen dioxide (in L) is produce from the complete reaction of 16.87g of lead (II) nitrate at STP?

What is the volume of nitrogen dioxide (in L) is produce from the complete reaction-example-1

1 Answer

5 votes
Molar mass:

NO2 = 46.0 g/mol
Pb(NO3)2 = 331.2 g/mol

first calculates the number of moles of NO2 through the stoichiometry of reaction:

2 Pb(NO3)2(g) -------------> 2 PbO(s) + 4 NO2(g) + O2(g)

2 x 331.2 g ------------------> 4 x 46.0 g
16.87 g ---------------------> ? ( mass of NO2)

mass of NO2 = 16.87 x 4 x 46.0 / 2 x 331.2

mass of NO2 = 3104.08 / 662.4

= 4.686 g of NO2

Number of moles:

1 mole NO2 -------------- 46.0 g
? moles NO2 ----------- 4.686 g

4.686 x 1 / 46.0 => 0.101 moles of NO2

1 mole ----------- 22.4 L ( at STP)
0.101 moles ------ ?

0.101 x 22.4 / 1

=> 2.26 L

hope this helps!

User Majdi Taleb
by
6.4k points