136k views
4 votes
Mass = 108g volume = 12 cm3 what is the density =

User EvaBat
by
7.7k points

2 Answers

5 votes
D = m / V

D = 108 / 12

D = 9.0 g/cm³

hope this helps!
User IMTheNachoMan
by
6.7k points
1 vote

Answer:

Density of the material,
\rho=9\ g/cm^3

Step-by-step explanation:

It is given that,

Mass of the material, m = 108 g

Volume of the material,
V=12\ cm^3

We need to find the density of the material. The total mass per unit volume of a substance is called its density. Its formula is given by :


d=(m)/(V)


d=(108\ g)/(12\ cm^3)


d=9\ g/cm^3

So, the density of the unknown substance is
9\ g/cm^3. Hence, this is the required solution.

User PeterBelm
by
7.4k points