61.4k views
1 vote
A motorcycle stunt driver zooms off the end of a cliff at a speed of 30 meters per second. If he lands after 0.75 seconds, what is the height of the cliff?

1 Answer

1 vote

u = 30ms^(-1) \\t = 0.75s \\a = 9.8ms^(-2) (Gravity) \\s = ?


s = ut + (1)/(2)at^2 \\s = (30)(0.75)+ (1)/(2)(9.8)(0.75)^2 \\s = 22.5 + 2.75625 \\s = 25.25625

s = 25.3 m (3 sf)

User Lukewarm
by
6.4k points