23.8k views
1 vote
4.77 l and a mass of 12.88 kg what is the density of the aluminum in grams per cubic centimeter

1 Answer

6 votes

V=4,77L=4770mL\\ m=12,88kg=12880g\\\\ d=(m)/(V)=(12880g)/(4770cm^(3))\approx2,7(g)/(cm^(3))
User Sattar Hummatli
by
7.2k points