Answer:
Length of the shortest side is:
30 cm
Explanation:
The sides of a triangle are in the ratio 6:8:10.
Let sides be 6x,8x and 10x
Perimeter=120 cm
⇒ 6x+8x+10x=120
⇒ 24x=120
⇒ x=5
Hence, sides are:
6×5=30 cm
8×5=40 cm
and 10×5=50 cm
Hence, length of the shortest side is:
30 cm