114k views
2 votes
When 8.00x10^22 molecules of ammonia react with 7.00x10^22 molecules of oxygen according to the chemical equation shown below, how many grams of nitrogen gas are produced?

4NH3(g)+3O2(g)--->2N2(g)+6H2O(g)

1 Answer

4 votes
NH₃:

N = 8*10²²
NA = 6.02*10²³

n = N/NA = 8*10²²/6.02*10²³ ≈ 1.33*10⁻¹=0.133mol

O₂:

N=7*10²²
NA = 6.02*10²³

n = N/NA = 7*10²²/6.02*10²³ = 1.16*10⁻¹=0.116mol

4NH₃ + 3O₂ ⇒ 2N + 6HO
4mol : 3mol : 2mol
0.133mol : 0.116mol : 0,0665mol
limiting reactant

N₂:

n = 0.0665mol
M = 28g/mol

m = n*M = 0.0665mol*28g/mol = 1,862g
User Derek Hewitt
by
6.8k points