209k views
21 votes
A store is selling T-shirts. Which is the best deal?

8 for $26
5 for $30
4 for $15
12 for $39
10 for $45

User Kyiu
by
4.9k points

1 Answer

6 votes

divide cost by quantity. The lowest rate is the best buy:

26/8 = 3.25 each

30/5 = 6.00 each

15/4 = 3.75 each

39/12 = 3.25 each

45/10 = 4.50 each

The 8 for 26 and the 12 for 39 are both the same price each and are the better buys.

User Aliibrahim
by
5.4k points