147k views
5 votes
Lisa purchased a hat for $10, a purse for $20, and a book for $23.The sales-tax rate was 7.2 percent. What was the total amount she paid?

2 Answers

3 votes
The answer is $56.82
10 + 20 + 23 = 53
53 / 100 = 0.53
0.53 x 7.2 = 3.816
3.816 + 53 = 56.816
.816 = 3.82
User Rodrigo Gonzalez
by
7.6k points
3 votes
the total amount paid would be 56.81
User Pindakaas
by
6.7k points