20.5k views
1 vote
Henry bought 24 pounds of rice for $12 . How many dollars did he pay per pound of rice?

2 Answers

0 votes
12÷24=.50 cents is for one pound of rice.
User Andrew Roth
by
8.1k points
0 votes
12÷24=.50 cents per pound
User Haes
by
8.3k points

No related questions found