Answer:
a) 0
b) 0
c) 250 N
Step-by-step explanation:
A) When the box is at rest, it has zero acceleration, consequenly, the net force acting on the box is zero, and the rope has no tension. Tension = 0.
B) When the box is moving at a setady 5.0 m/s, again it has zero acceleration. So the same explanation above applies: net force = 0, and tension = 0.
C) When the box has Vx = 5.0 m/s and Ax = 5.0 m/s², you use the second law of Newton to find the net force:
F = mass × acceleration = 50 kg × 5 m/s² = 250 N
Since the box is on frictionless ice, there is not friction force, and the tension is equal to the net force. Tension = 250 N.