121k views
0 votes
A model rocket is launched with an initial upward velocity of 215 ft/s. The rocket's height h (in feet) after t seconds is given by the following.

h=215t-16t^2

Find all values of t for which the rocket's height is 97 feet.

1 Answer

2 votes

Answer:

t=12.97 seconds

t=0.47 seconds

Explanation:

Given :

A model rocket is launched with an initial upward velocity of 215 ft/s.

The rocket's height h (in feet) after t seconds :
h=215t-16t^2

To Find:

Find all values of t for which the rocket's height is 97 feet.

Solution :


h=215t-16t^2

Since we are given that height = 97 feet


97=215t-16t^2


16t^2-215t+97=0

Using quadratic formula :
t=(-b\pm√(b^2-4ac))/(2a)

a = 16

b = -215

c = 97


t=(215\pm√((-215)^2-4*16* 97))/(2* 16)


t=(215\pm√(40017))/(32)

t = 12.970077983916697359451253891375

t = 0.46742201608330264054874610862542

Thus all values of t for which the rocket's height is 97 feet:

t=12.97 seconds

t=0.47 seconds

User Ali Zeynalov
by
6.3k points