menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?
asked
Jul 13, 2017
115k
views
1
vote
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?
Mathematics
middle-school
Carlo Pires
asked
by
Carlo Pires
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
8.40/24= 0.35 The unit price per ounce would be 0.35 or 35 cents
Philihp Busby
answered
Jul 19, 2017
by
Philihp Busby
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org