115k views
1 vote
Sarah bought a 24-ounce can of tomato sauce for $8.40 what is the unit price per ounce?

1 Answer

2 votes
8.40/24= 0.35 The unit price per ounce would be 0.35 or 35 cents
User Philihp Busby
by
7.3k points