139k views
2 votes
the cost of 3 bottles of apple spread is $7.41. what is the cost of each bottle of apple spread? $1.62 $2.47 $4.41 $10.41

User Mclaughlin
by
8.0k points

2 Answers

1 vote
I would believe that the answer is $2.47
User Ankur Gupta
by
7.6k points
2 votes

Answer:

$2.47

Explanation:

To calculate the cost of each bottle, we need to divide the total cost by the total of bottles.

That's $7.41/3 = $2.47

If the cost of each bottle were, for example, $1.62 per bottle, the cost of 3 bottles would be 3*$1.62= $4.86, and that's not correct because we know that the cost of 3 bottles is $7.41.

User David Leppik
by
8.0k points

No related questions found