165k views
3 votes
ken paid $12 for two magazines. The cost of each magazine was a multiple of $3. What are the possible prices of the magazines?

User Mavix
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
Well
(12 dollars)/(2 magazines) is $6 per magazine and 6 is a multiple of 3, so that's a possibility.
User Arunjith R S
by
8.4k points
6 votes
You can divide 12 by 2, and you'll get 6. 6 is also a multiple of 3. So $6 is the price of each magazine.

Hope it helped!
User Andrew Willems
by
9.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.