Answer:
$1166.32
Explanation:
We are given that
Total number of working days=20
Average speed of truck=45mph
Distance drive per day=350 miles
Distance traveled in 1 gallon=21 miles
Cost per gallon=$3.499
We have to find the money spend on gas
Total distance traveled in 20 days=

Total gas used in 20 days=

Total gas used in 20 days=333.33 gallon
Cost of 333.33 gallon=

Cost of 333.33 gallon=$1166.32
Hence, money spend on gas last month=$1166.32